ogłoszenia
  40 lat minęło...
   tenis stołowy

Poleć naszą stronę

Aleksandra Juszczak i Hanna Kardas piszą zaproszenia na uroczystość wręczenia sztandaru. Było tego pare pudełek...zobacz

Szkoła Podstawowa Nr 9 na Harendzie czekała na sztandar 35 lat. Decyzję o konieczności posiadania przez szkolę sztandaru podjął dyrektor Piotr Kyc w roku 1998, po przeprowadzeniu akcji pomocy powodzianom.
 Od roku 1990 uczniowie licznie brali udział w uroczystościach patriotycznych w Zakopanem. Systematycznie organizowano okolicznościowe akademie szkolne, m.in. rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego ślubowanie klas pierwszych, Dzień Patrona Szkoły, 11 Listopada, 14 Października i 3 Go Maja.
 W takich chwilach cała społeczność szkolna odczuwała brak własnego pocztu sztandarowego.
Sztandar się szkole należał i był bardzo potrzebny.

Wnioskodawczynią rozpoczęcia starań o nadanie sztandaru oraz koordynatorem wszystkich działań związanych z Akcją Sztandarową była wieloieletnia nauczycielka harendziańskiej szkoły Aleksandra Juszczak.

W 1999 roku rozpoczęto Akcję Sztandarową w wyniku której podejmowano szereg zadań służących rozwojowi szkoły. W tym czasie wykonano szereg remontów i modernizacji. Otworzono m.in. pracownię informatyczną. Były wyjazdy na Zielone Szkoły, organizowano wypoczynek dla dzieci w miejscu zamieszkania podczas ferii letnich i zimowych, oraz akcję "Dzieci - Dzieciom - Tacy Sami".
 Rozpoczął działalność Zespół Góralski Mała Harenda.
 Wszystkie te inicjatywy były i są kontynuowanie od szeregu lat.

Początkowo ogłoszono konkurs na projekt sztandaru wykonany przez uczniów. Wybrano szereg prac zawierających podobne motywy. Ustalono, że w związku z obchodami 100 Lecia postawienia krzyża na Giewoncie projekt powinien uwzględnić to wydarzenie. Zdecydowano się również na umieszczenie ulubionych kwiatów poety i charakterystycznego wizerunku Jana Kasprowicza przedstawiającego go z profilu. Oryginał znajduje się w Muzeum na Harendzie.
Wstępny projekt wykonał były nauczyciel naszej szkoły Zygmunt Pytlik. Ostateczną wersję wykonała artysta plastyk pracująca w Spółdzielni "Koronka" w Bobowej. W miejscowości tej wykonano całość pracy. Sztandar haftowała Krystyna Śliwa, była nauczycielki Zespołu Szkół Artystycznych w Bobowej.

Od początku roku szkolnego 2001/2002 trwały przygotowania do uroczystości nadania szkole sztandaru. Do akcji sztandarowej włączyła się cała społeczność szkolna przy wielkim zaangażowaniu rodziców. Środki finansowe w znacznej mierze zostały uzyskane jako dochód z dwóch zabaw, rozprowadzanych wśród mieszkańców kartek wielkanocnych, kiermaszy szkolnych, aukcji. W sprawę pozyskania środków finansowych szczególnie zaangażowały się: pani Aleksandra Juszczak, pani Małgorzata Behounek, pani Hanna Kardaś. Do sukcesu przyczynił się w znacznej mierze ksiądz proboszcz Kazimierz Podsiadło, który mobilizował mieszkańców do włączenia się w akcję.

Ostatecznie termin uroczystości ustalono na 12 grudnia. Jest to dzień urodzin Patrona Szkoły Jana Kasprowicza.

34-500 Zakopane, ul. Harenda21, tel. 18 2068277, fax. 182068277