dodaj do ulubionych   ustaw tę strone jako startowš   napisz do nas!
  Strona główna  |   O szkole  |  dla nauczycieli  |   dla uczniów   |  dla rodziców  |  kadra   |  sport  |  galeria  |  linki

Dziecko w sieci - roblematyka bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.
Strony, na których można zgłaszać nielegalne i podejrzane treści w Internecie).
Strona promująca bezpieczny Internet dla dzieci i młodzieży.

LIST MEN W SPRAWIE NIEBEZPIECZNYCH GIER     |           21-03-2017'

UWAGA NA CYBERPRZEMOC !    |

Stałeś się ofiarą przemocy w Internecie? Byłeś świadkiem przemocy w stosunku do twojego kolegi, czy koleżanki?

• Wszystkie dowody powinny być zarejestrowane, zapisane. Zanotuj, kiedy je otrzymano, ich treść, adres mail, numer telefonu, adres strony internetowej, na której pojawiły się szkodliwe treści.
  • Telefon komórkowy (nie wolno kasować wiadomości, trzeba zapisywać zarówno te tekstowe jak też zdjęcia, nagrania z dyktafonu czy filmy).
  • Komunikatory (w niektórych serwisach jest możliwość zapisywania rozmów w tzw. archiwach. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można rozmowę skopiować do edytora tekstowego i wydrukować).
  • Strona www (można zapisać widok strony przez naciśnięcie klawisza CTRL i Print Screen, a następnie wykonać operację Wklej w dokumencie Word lub Paint).
  • E-mail (trzeba zapisać wiadomość i to nie tylko treść, ale całą wiadomość, ponieważ  może to pomóc w ustaleniu pochodzenia wiadomości).

10 RAD DLA RODZICÓW
  1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listęprzyjaznych im stron.
  2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią.
  3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogąspotkać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.
  4. Naucz dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, by dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytaćo zgodę swoich rodziców. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.
  5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci. Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł(encyklopedie, książki, słowniki).
  6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach przeznaczonych dla dorosłych. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach.
  7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontrolnego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie -Hotline'u (www.dyzurnet.pl)
  8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ - Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
  9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu i jak zachowuje się w sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pomocą Internetu.
  10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.

Co robić, żeby przeciwdziałać cyberprzemocy?

1. Ustawcie komputer w ogólnie dostępnym miejscu, żeby mieć kontrolę nad dzieckiem korzystającym z Internetu!
2. Rozmawiające regularnie z dzieckiem o tym, co robi w Internecie i w jaki sposób korzysta z telefonu komórkowego. Ustalcie zasady korzystania z sieci i poinformujcie dziecko o tym, czym jest cyberprzemoc.
3. Poinformujcie dziecko, że przemoc w Sieci jest krzywdząca i niedopuszczalna i że działania takie mogą mieć poważne konsekwencje, a anonimowość w sieci jest tylko pozorna.
4. Powiedzcie dziecku, że kiedy padnie ofiarą przemocy musi was o tym poinformować i że może zawsze liczyć na waszą pomoc.
5. Proście, aby dziecko informowało was również o przypadkach cyberprzemocy, nawet jeśli go nie dotyczą i nie pozostawajcie wobec takich przypadków obojętni.

Przydatne linki:

Zobacz ulotkę dla rodziców...PDF

0|1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20|21|22|23|24|25|26|27|28|29|30|31|32|33|34|35|36|37| 38| 39|40|41|42|43|44|45| 46|47|48|49|50|51

34-500 Zakopane, ul. Harenda21, tel. 18 68277, fax. 1868277
Aktualne wiadomoœci powiększ